Varga Mihály: ha az IMF kéri, tárgyalunk az egykulcsos adóról
Az IMF-en a sor, hogy eldöntse, készenléti, elővigyázatossági hitelt, vagy a kettő kombinációját ajánlja Magyarországnak - mondta a Miniszterelnökséget vezető államtitkár pénteken.
Az IMF-en a sor, hogy eldöntse, készenléti, elővigyázatossági hitelt, vagy a kettő kombinációját ajánlja Magyarországnak - mondta a Miniszterelnökséget vezető államtitkár pénteken.
Az egykulcsos adó lehet az ára a Nemzetközi Valutalap (IMF) segítségének. A fenntartásaik, akárcsak az Európai Bizottság vonatkozó ellenvetései, az elérhető dokumentumokból végigkövethetők. A történet az ő leírásuk alapján is tanulságos: az Orbán-kormány nagyon sok lépést csak azért tett meg, hogy az egykulcsos adót megvédje - és e lépések aztán súlyosan aláásták a költségvetés fenntarthatóságát.
A Nemzetközi Valutaalap azt kérheti Magyarországtól, hogy változtassa meg az egykulcsos személyi jövedelemadót a hitelmegállapodásért cserébe - írja a Bloomberg egy, az IMF-hez közel álló forrásra hivatkozva.
A munkanélküliségre, a vállalkozások működésére, az életszínvonal emelkedésére és a költségvetési bevételekre egyaránt sokkal kedvezőbb hatása lenne az igazságosabb, többkulcsos személyi jövedelemadó újbóli bevezetésének és az élőmunkára rakódó járulékok csökkentésének - közölte Bertha Szilvia, a Jobbik országgyűlési képviselője vasárnap.
Akár ingatlanadó bevezetését és az egykulcsos adó eltörlését is követelheti Magyarországtól a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió az újabb pénzügyi segítségért cserébe – mondta a Blikknek Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője.
Az Országgyűlés mai ülésnapján tizennégy zárószavazás szerepel, megszülethet például az új felsőoktatási, a családvédelmi, a választási, valamint az államháztartási törvény. A parlament szavazhat az ország pénzügyi stabilitásáról szóló kormányzati előterjesztésről is, amelyben Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter kétharmados jogszabályban rögzítené a személyi jövedelemadó egykulcsosságát. José Maunel Barroso, az Európai Bizottság elnöke levélben kérte az indítvány visszavonását, ezt Orbán Viktor kormányfő válaszlevélben utasította el.
Az adórendszerről szóló kétharmados törvényt úgy fogalmaznák meg, hogy abba beleférne az is, hogy többféle adóteher sújthassa a jövedelmet - írja az Origo. Új adó bevezetése előtt a beszámoló szerint legalább fél évnek el kellene telnie, adóemelésre két hónapos felkészülési időt kellene hagyni, de ez alól is ad magának felmentést a kormány.
Az IMF-megállapodás esélyeiről, a végtörlesztésről és az egykulcsos adórendszerről is szó esett a Republikon Intézet mai konferenciáján.
Hiába ismeri fel az Orbán-kormány a problémákat, rendre rossz irányba fordul a megoldásokkal – mondta a hvg.hu-nak Oszkó Péter, aki szerint a „magyar különutasságról” folyton bebizonyosodik, hogy káros következményekkel jár. Gyurcsány politikai hiperaktivitását a Bajnai-kormány pénzügyminisztere kontraproduktívnak nevezi. Bár sokan biztatják, egyáltalán nincs kedve visszatérni a politikába. Bevallása szerint elégedett azzal, amit egy OTP-s cégben jelenleg végez.
A nemzetgazdasági miniszter expozéjával megkezdődött a jövő évi adótörvények általános vitája. Matolcsy György szerint a nyugati adórendszerrel nem lehet versenyt nyerni Kelet-Ázsiával szemben. Szabad vállalkozási zónákat is létrehoznának a hátrányos helyzetű területeken.
Szlovákiában is átalakíthatják az adózási rendszert Robert Fico javaslatára – írta a Napi Gazdaság.
A miniszterelnök szóvivője megismételte, hogy a kormány nem tér vissza a többkulcsos adórendszerhez. Szijjártó Péter a Burány Sándor szocialista országgyűlési képviselő által hétfőn elmondottakra reagált.
Nyílt levélben bírálja az egykulcsos adót a Fidesz-kormánnyal szimpatizáló, konzervatív értelmiségiekből álló Nemzeti Kör, amely állásfoglalását a Népszabadságban tette közzé.
A Fidesz úgy kötelezte el magát az egykulcsos adórendszer mellett, hogy soha nem hitt benne, tehát soha nem fogadta el, hogy ez lehet az egyik jó megoldás számos, specifikusan magyar problémára. A flat tax arányos és méltányos, semmi okunk a „gazdagabbtól” még arányában is többet behajtani, mint bárki mástól, hiszen így is jóval többet fizet másoknál. Hogy a flat tax „csak a gazdagoknak kedvez”, mindenki más szív? Az előbbi nem igaz, az utóbbi meg nem szükségszerű.
Jelentős adóátrendezést javasol az MSZP: a szocialisták megtartanák a 16 százalékos személyi jövedelemadó-kulcsot, de az évi 5 millió forint feletti jövedelmekre újabb 16 százalékos szolidaritási hozzájárulást vezetnének be.
Eljött az az idő, amikor az Orbán-kormány annyira belelendült a kiigazításba, hogy gazdaságpolitikai önkorrekciót akár keddről szerdára virradóra is képes volt végrehajtani. A kormánypárt egy nap alatt lezavarta a végtörlesztéses javaslatot; rossz hete volt az OTP-nek. A hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Eseménydús hét volt ez az adózás szempontjából: a kormány a személyi jövedelmadót érintő terveiről beszélt, a szakértők számoltak és kételkedtek, az áfa-visszatérítésről döntött a parlament, miközben a NAV az elkövetkező hónapokra tervezett fokozott áfaellenőrzéseket jelentette be. Az Adózóna heti összefoglalója.
Mindenből csak az sugárzik, a kormány azt sem tudja, hogy mit fog csinálni két hét múlva. De a végén a szóvivőt tolják le, mert a hibákat nem tudta sikerként, az ellentmondásokat egységes vízióként kommunikálni - olvasható a Véleményvezér blogon.
Az MSZP szerint a kormány becsapta az adózókat akkor, amikor egykulcsos személyi jövedelemadót ígért, de akkor is, amikor azt állította, hogy egyszerűbbé válik az adózás.
Az adórendszer megtisztítása jó, de a módszer, a kormányzati tervek komoly zavart okozhatnak a fejekben.